OBLIČEJ

Blepharoplastika – plastická operace očních víček

Operací očních víčekse řeší problém nadbytku kůže horních i dolních víček a tukových výhřezů .
S přibývajícím věkem elastičnosti kůže obličeje ubývá. Kůže se tenčí a je jakoby větší, což se projevuje právě poklesem očních víček a kůže kolem očí. Z problému se pak stává záležitost nejen kosmetická, ale často i zdravotní, protože kůže může poklesnout až natolik, že omezuje vidění. Důvodem uvolnění kůže kolem očních partií může být i radikální zhubnutí.
Tukové polštářky kolem očí jsou uložené v pouzdrech, která věkem ztrácejí svoji pevnost a dochází k vysunutí tukových polštářků pod kůži víček, což se projeví viditelnými váčky.
Plastickou operaci lze provést jak na horních, tak na dolních víčkách a lze též odstranit váčky pod očima a tím se zbavit unaveného vzhledu obličeje.
Operace očních víček, který řeší výše popsanou problematiku spočívá v odstranění nadbytku kůže víček a v případě přítomných tukových výhřezů i vyjmutí uvedených váčků. Zákrok se provádí v místním znecitlivění, protože zvláště při výkonu na dolních víčkách je potřeba spolupráce operovaného. Celkové znecitlivění (narkóza) se užívá v případech laserové operace dolních víček transkonjunktiválním přístupem.
Zákrok je velmi efektivní. Výsledkem by mělo být odstranění unaveného výrazu obličeje i rozšíření zorního pole.

Délka operace : 1 – 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den

Zvětšení rtů

Díky výplním na bazi kyseliny hyaluronové tento zákrok dodá rtům požadovaný objem. Kromě toho se můžou zvýraznit i kontury, nebo vyhladit jemné vrásky kolem rtů.

Vrásky

Výskyt vrásek se mezi lidma hodně liší a může mít rozdílné důvody. Jedná se nejenom o proces stárnutí kůže, vznik vrásek ovlivňují i genetické faktory, životní prostředí, stávající životní styl (kouření, vystavování se slunečním paprskům) atd. S vráskama se dá účinně bojovat různými způsoby. Mimické vrásky zejména v horní třetině obličeje (čelo, glabela, kolem vnějších očních koutků) lze vyhladit pomocí aplikace botulotoxínových injekcí. Účinek nastupuje do 3-4 dní a trvá 3-6 měsíců. Výplňové materiály na bazi kyseliny hyaluronové slouží na zjemnění vrásek především v oblasti nosoretní rýhy, v oblasti horního rtu, ústních koutků, „marionetek“ atd. Efekt trvá 6-12 měsíců.

Níťový lifting

Lifting povislé kůže pomocí speciálních nítí je minimálně invazivní metoda rejuvenizace, která má ve srovnání s klasickým faceliftem řadu výhod. Nenahrazuje klasickou operační techniku, jenom nabízí možnosti tam, kde již výplně nestačí a klasický facelift ještě není zapotřebí. Technika spočívá v zavedení speciálních vstřebatelných nití s háčky do podkoží a následným povytažením kůže. Díky háčkům kůže zůstává povytažená a současně se podpoří tvorba tkání, které zpevní daná místa. Výkon se provádí ambulantně, v lokální anestezii a bez viditelných jizev.

PRSA

Augmentace – zvětšení prsou

V současné době vysoké procento žen není spokojeno s velikostí a tvarem svého poprsí. Ženská prsa na první pohled upoutávají pozornost druhého pohlaví. Stejně tak i jejich nositelky často považují malá prsa za handicap, co může výrazně snížit nebo omezit kvalitu života. Naštěstí za pomoci plastické chirurgie lze tento problém vyřešit.
Augmentační mammaplastika napomáhá zvětšit objem a zlepšit tvar prsou za pomoci implantátů. Tento zákrok je vhodný pro ženy s nedostatečně vyvinutými prsy nebo když dojde ke zmenšení prsou kojením nebo ztrátou hmotnosti. Pomocí implantátů je možné upravit i mírnou asymetrii. Je možná i kombinace s modelací povislých prsou.

Délka operace : 1 - 1,5 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den

Modelace prsou

Ke změnám tvaru prsů s nadbytkem kůže dochází hlavně po těhotenství a kojení, kdy se zmenšuje objem žlázovité tkáně a ale také po větší redukci váhy s úbytkem tukové tkáně prsou, nebo po vyndání prsních implantátů. Ptóza u plných prsou bez nadbytku kůže může být způsobena výraznou váhou prsu.
Modelace prsou je operační výkon v celkové anestézii, který zvedá, tvaruje a zpevňuje povislá prsa. Je to tedy změna tvarová, na doplnění objemu prsou se dá modelace kombinovat i s osazením implantátů v jedné operační době.
V závislosti od velikosti prsou a stupně poklesu mohou být výsledné jizvy pouze cirkulární kolem dvorce po jeho úpravě a vysunutí nahoru, nebo cirkumvertikální doplněny o svislou jizvu od dvorce směrem k podprsní rýze (single scar technique). nebo jizva obráceného tvaru T, kde je navíc i jizva v podprsní rýze.
Operační postup, který u nás nejčastěji používáme se nazývá „single scar“. Oproti klasické metodě „obrácené T-jizvy“má několik výhod: nenarušuje se prsní žláza, takže po operaci lze bez problémů kojit, v žláze tak nevznikají žádné další jizvy, které by mohli být zavádějící při sonografickém nebo mamografickém vyšetření, většinou nedochází k snížení citlivosti dvorce po operaci a hlavně nevznikají dlouhé jizvy v podprsní rýze, které často mohou být viditelné v dekoltu nebo rušit na zevních stranách prsu.
Při modelaci je teda operační cestou odstraněna část kůže, prsní tkáň se nezmenšuje, jenom se vytvaruje a následně je kolem ní pokožka vypnuta, takže velikost prsou se nezmenší, jenom změní tvar a získají mladistvější vzhled.
Je možná i kombinace se zvětšením prsou pomocí silikonových implantátů.

Délka operace : 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 -2 dny

Augmentace prsou s modelací

U povislých prsou bez dostatečného objemu je vhodné kromě pozvednutí a modelace prsou i doplnění objemu pomocí implantátů (kulatých, kapkovitých). Dvorec je vysunut do nové pozice (může být i zmenšen) a pomocí implantátů umístěných nad sval nebo pod sval se zvětší objem prsou. Odstraňuje se jenom nadbytek kůže. U prsou rozdílné velikosti může být obtížné dosáhnout uspokojivé symetrie. Nejčastěji se používá technika s vertikální jizvou.

Délka operace : 1,5 - 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1den

Zmenšení prsou

Stejně jako některé ženy řeší malou velikost svých prsou, jsou naopak takové, které trpí komplexy méněcennosti, který jim způsobuje velké poprsí. V těchto případech se řeší problém nejen estetický, kdy různé netaktní poznámky a pohledy okolí mohou ženu společensky zcela handicapovat, ale hlavně problém zdravotní, neboť nadměrně velké poprsí má velkou hmotnost, která zatěžuje páteř, deformuje postavu, tlak na krční páteř a ramena vyvolává bolesti hlavy.
Pokud je poprsí vyvinuté tak, že tyto potíže ženu obtěžují a navíc je její postava díky velkým prsům nápadně nesouměrná, je zapotřebí se poradit s plastickým chirurgem o možnosti podstoupit operaci zmenšení prsou.
Při tomto zákroku je operační cestou odstraněna část prsní tkáně, provede se modelace prsou a úprava prsních dvorců. Velikost prsou se zmenší a poprsí získá mladistvější vzhled. Musíme však, stejně jako u většiny operací, počítat s tím, že nám po operaci zůstanou pooperační jizvy a i když efekt bude dlouhodobý, nebude díky stárnutí a gravitaci trvalý.
Ve většině případů užíváme operační metodu „single scar“ , která je celkově mnohem šetrnější než dříve užívané způsoby operace. I zde je možné po operaci kojit, neboť prsní žláza se redukuje radiálně – tedy třeba jako kdybychom odstranili dva dílky dortu, a zbytek zůstává napojen na prsní bradavku. Zanechává také méně jizev (jenom jizva kolem dvorce a svislá jizva směrem k podprsní rýze). U velikých redukčních operací je nutno užití techniky s výslednou jizvou tvaru „obráceného T“ (jizva je navíc i v podprsní rýze).

Délka operace : 2 – 3 hodiny
Délka hospitalizace : 1 -2 dny

Korekce bradavek

Na základě různých okolností (genetika, těhotenství, úbytek váhy) se můžou v průběhu let bradavky a dvorce měnit, co může být pro některé ženy problém. Nejčastější příčiny pro korekci jsou:
• vpáčené bradavky
• široké a vyčnívající bradavky
• široké dvorce
• asymetrické dvorce – rozdílná velikost, rozdílná výška
Operace se může s ohledem na rozsah vykonat v lokální nebo v celkové anestezii , může být ale i součástí jiné operace prsou v celkové anestezii.

BŘICHO

Miniabdominoplastika

Když po porodu i po větším úbytku váhy je v oblasti podbříška jenom menší množství uvolněné kůže, stačí provést miniabdominoplastiku. Řez je veden stejně jako u abdominoplastiky v oblasti podbříška, vypne se ale jenom kůže pod pupíkem, bez jeho přesunu. Operaci je možné kombinovat s liposukcí nadbytečného tuku v oblasti břicha.

Délka operace : 1,5 - 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den

Abdominoplastika

Po porodu i po větším úbytku váhy dochází v oblasti břicha k uvolnění kůže, spojené častokrát i s oslabením břišní stěny v důsledku rozestupu přímých břišních svalů (diastázy).
Tento estetický problém, kdy se nadbytek kůže nepovede odstranit ani cvičením, řeší plastické operace břicha. Je to rozsáhlý chirurgický zákrok, který vede ke zmenšení břicha odstraněním přebytečného tuku, povislé kůže a zpevnění svalů břišní stěny. Může se kombinovat s liposukcí. Jedná se o velmi rozsáhlý zásah, který je bolestivý, náročný a hojí se pomalu. Může proto také přinášet o něco více rizik a komplikací než jiné plastické operace. Navíc není vhodný pro každého a není možno tímto způsobem řešit klasickou obezitu.
Operaci podstupují jak ženy, tak i muži, zejména pokud u nich došlo k velkému úbytku váhy a zůstala jim přebytečná kůže v břišní oblasti.
V případě, že žena chce ještě otěhotnět, nebo hodlá podstoupit například odtučňovací kůru, je vhodné počkat s operací, neboť by mohlo dojít ke ztrátě efektu.

Délka operace : 2 – 2,5 hodiny
Délka hospitalizace : 2 dny

Liposukce

Liposukce je operace, při které se odstraňují zásoby tuku nahromaděné na nežádoucích místech těla.
Vykonává se za účelem formování, zlepšení kontur a tvaru těla, nikoliv za účelem zhubnutí. Liposukce neřeší silnou nadváhu nebo obezitu. Je efektivní, pokud máte tukové zásoby v tzv. problémových partiích vašeho těla (především břicha, boků, hýždí, stehen, kolen, horních partií paží, brady), které nelze odstranit cvičením ani dietou.
Nejlepšími kandidáty pro liposukci jsou lidé s normální hmotností a pevnou elastickou kůží, kteří mají nadměrné, cvičením neodstranitelné tukové kapsy v určitých partiích. U osob se sníženou elasticitou kůže se pak liposukce často kombinuje s plastickou operací, při které je odstraněna přebytečná kůže.
Pomocí kovové kanyly dochází k rozrušení podkožního tuku. Kanyla je napojena na přístroj, jenž vytváří podtlak a ten umožní odsátí tuku z požadovaných oblastí. Odsávací kanyla je do těla vpravována krátkými, maximálně několik milimetrů dlouhými řezy, které obvykle chirurg umisťuje do přirozených záhybů kůže, aby po zhojení byly co nejméně viditelné.
Plastická chirurgie používá různé techniky, které se odvíjejí od celkového zdravotního stavu pacienta, rozsáhlosti zákroku, omezení rizik a komplikací a splnění představ pacienta o konečném výsledku.
Ve většině případů se užívá metoda tumescenční, což je odsátí za pomocí tekutiny. Kromě klasické liposukce, kde se podkožní tuk rozrušuje mechanicky pohybem kovovou kanylou, je možno odsátí tuku provést i liposukci vibrační, radiofrekvenční, ultrazvukovou nebo laserovou.

Délka operace : 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den

INTIMNÍ OBLASTI

Labioplastika

Při nadměrné velikosti malých stydkých pysků (tj.pokud přečnívají výrazně přes velké stydké pysky) mohou mít ženy řadu potíží při sportovních aktivitách, při nošení těsných kalhot, plavek, spodního prádla, při pohlavním styku atd. Tyto problémy mohou narušit tolik potřebné sebevědomí ženy.
Labioplastika se provádí v celkové nebo lokální anestezii, kdy se chirurgicky odstraní nadbytečná tkáň. Rána se sešívá pomocí vstřebatelných stehů. Po zákroku v lokální anestezii může pacientka odejít domů. Po labioplastice v celkové anestezii pacientka odchází druhý den ráno.

Délka operace: 40 minut
Délka hospitalizace: 1 den (v případě operace v celkové anestezii)

Liposukce

Liposukce je operace, při které se odstraňují zásoby tuku nahromaděné na nežádoucích místech těla.
Vykonává se za účelem formování, zlepšení kontur a tvaru těla, nikoliv za účelem zhubnutí. Liposukce neřeší silnou nadváhu nebo obezitu. Je efektivní, pokud máte tukové zásoby v tzv. problémových partiích vašeho těla (především břicha, boků, hýždí, stehen, kolen, horních partií paží, brady), které nelze odstranit cvičením ani dietou.
Nejlepšími kandidáty pro liposukci jsou lidé s normální hmotností a pevnou elastickou kůží, kteří mají nadměrné, cvičením neodstranitelné tukové kapsy v určitých partiích. U osob se sníženou elasticitou kůže se pak liposukce často kombinuje s plastickou operací, při které je odstraněna přebytečná kůže.
Pomocí kovové kanyly dochází k rozrušení podkožního tuku. Kanyla je napojena na přístroj, jenž vytváří podtlak a ten umožní odsátí tuku z požadovaných oblastí. Odsávací kanyla je do těla vpravována krátkými, maximálně několik milimetrů dlouhými řezy, které obvykle chirurg umisťuje do přirozených záhybů kůže, aby po zhojení byly co nejméně viditelné.
Plastická chirurgie používá různé techniky, které se odvíjejí od celkového zdravotního stavu pacienta, rozsáhlosti zákroku, omezení rizik a komplikací a splnění představ pacienta o konečném výsledku.
Ve většině případů se užívá metoda tumescenční, což je odsátí za pomocí tekutiny. Kromě klasické liposukce, kde se podkožní tuk rozrušuje mechanicky pohybem kovovou kanylou, je možno odsátí tuku provést i liposukci vibrační, radiofrekvenční, ultrazvukovou nebo laserovou.

Délka operace : 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den

RUCE/NOHY

Liposukce

Liposukce je operace, při které se odstraňují zásoby tuku nahromaděné na nežádoucích místech těla.
Vykonává se za účelem formování, zlepšení kontur a tvaru těla, nikoliv za účelem zhubnutí. Liposukce neřeší silnou nadváhu nebo obezitu. Je efektivní, pokud máte tukové zásoby v tzv. problémových partiích vašeho těla (především břicha, boků, hýždí, stehen, kolen, horních partií paží, brady), které nelze odstranit cvičením ani dietou.
Nejlepšími kandidáty pro liposukci jsou lidé s normální hmotností a pevnou elastickou kůží, kteří mají nadměrné, cvičením neodstranitelné tukové kapsy v určitých partiích. U osob se sníženou elasticitou kůže se pak liposukce často kombinuje s plastickou operací, při které je odstraněna přebytečná kůže.
Pomocí kovové kanyly dochází k rozrušení podkožního tuku. Kanyla je napojena na přístroj, jenž vytváří podtlak a ten umožní odsátí tuku z požadovaných oblastí. Odsávací kanyla je do těla vpravována krátkými, maximálně několik milimetrů dlouhými řezy, které obvykle chirurg umisťuje do přirozených záhybů kůže, aby po zhojení byly co nejméně viditelné.
Plastická chirurgie používá různé techniky, které se odvíjejí od celkového zdravotního stavu pacienta, rozsáhlosti zákroku, omezení rizik a komplikací a splnění představ pacienta o konečném výsledku.
Ve většině případů se užívá metoda tumescenční, což je odsátí za pomocí tekutiny. Kromě klasické liposukce, kde se podkožní tuk rozrušuje mechanicky pohybem kovovou kanylou, je možno odsátí tuku provést i liposukci vibrační, radiofrekvenční, ultrazvukovou nebo laserovou.

Délka operace : 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den