PRSA

Augmentace – zvětšení prsou

V současné době vysoké procento žen není spokojeno s velikostí a tvarem svého poprsí. Ženská prsa na první pohled upoutávají pozornost druhého pohlaví. Stejně tak i jejich nositelky často považují malá prsa za handicap, co může výrazně snížit nebo omezit kvalitu života. Naštěstí za pomoci plastické chirurgie lze tento problém vyřešit.
Augmentační mammaplastika napomáhá zvětšit objem a zlepšit tvar prsou za pomoci implantátů. Tento zákrok je vhodný pro ženy s nedostatečně vyvinutými prsy nebo když dojde ke zmenšení prsou kojením nebo ztrátou hmotnosti. Pomocí implantátů je možné upravit i mírnou asymetrii. Je možná i kombinace s modelací povislých prsou.

Délka operace : 1 - 1,5 hodiny
Délka hospitalizace : 1 den

Modelace prsou

Ke změnám tvaru prsů s nadbytkem kůže dochází hlavně po těhotenství a kojení, kdy se zmenšuje objem žlázovité tkáně a ale také po větší redukci váhy s úbytkem tukové tkáně prsou, nebo po vyndání prsních implantátů. Ptóza u plných prsou bez nadbytku kůže může být způsobena výraznou váhou prsu.
Modelace prsou je operační výkon v celkové anestézii, který zvedá, tvaruje a zpevňuje povislá prsa. Je to tedy změna tvarová, na doplnění objemu prsou se dá modelace kombinovat i s osazením implantátů v jedné operační době.
V závislosti od velikosti prsou a stupně poklesu mohou být výsledné jizvy pouze cirkulární kolem dvorce po jeho úpravě a vysunutí nahoru, nebo cirkumvertikální doplněny o svislou jizvu od dvorce směrem k podprsní rýze (single scar technique). nebo jizva obráceného tvaru T, kde je navíc i jizva v podprsní rýze.
Operační postup, který u nás nejčastěji používáme se nazývá „single scar“. Oproti klasické metodě „obrácené T-jizvy“má několik výhod: nenarušuje se prsní žláza, takže po operaci lze bez problémů kojit, v žláze tak nevznikají žádné další jizvy, které by mohli být zavádějící při sonografickém nebo mamografickém vyšetření, většinou nedochází k snížení citlivosti dvorce po operaci a hlavně nevznikají dlouhé jizvy v podprsní rýze, které často mohou být viditelné v dekoltu nebo rušit na zevních stranách prsu.
Při modelaci je teda operační cestou odstraněna část kůže, prsní tkáň se nezmenšuje, jenom se vytvaruje a následně je kolem ní pokožka vypnuta, takže velikost prsou se nezmenší, jenom změní tvar a získají mladistvější vzhled.
Je možná i kombinace se zvětšením prsou pomocí silikonových implantátů.

Délka operace : 1,5 – 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1 -2 dny

Augmentace prsou s modelací

U povislých prsou bez dostatečného objemu je vhodné kromě pozvednutí a modelace prsou i doplnění objemu pomocí implantátů (kulatých, kapkovitých). Dvorec je vysunut do nové pozice (může být i zmenšen) a pomocí implantátů umístěných nad sval nebo pod sval se zvětší objem prsou. Odstraňuje se jenom nadbytek kůže. U prsou rozdílné velikosti může být obtížné dosáhnout uspokojivé symetrie. Nejčastěji se používá technika s vertikální jizvou.

Délka operace : 1,5 - 2 hodiny
Délka hospitalizace : 1den

Zmenšení prsou

Stejně jako některé ženy řeší malou velikost svých prsou, jsou naopak takové, které trpí komplexy méněcennosti, který jim způsobuje velké poprsí. V těchto případech se řeší problém nejen estetický, kdy různé netaktní poznámky a pohledy okolí mohou ženu společensky zcela handicapovat, ale hlavně problém zdravotní, neboť nadměrně velké poprsí má velkou hmotnost, která zatěžuje páteř, deformuje postavu, tlak na krční páteř a ramena vyvolává bolesti hlavy.
Pokud je poprsí vyvinuté tak, že tyto potíže ženu obtěžují a navíc je její postava díky velkým prsům nápadně nesouměrná, je zapotřebí se poradit s plastickým chirurgem o možnosti podstoupit operaci zmenšení prsou.
Při tomto zákroku je operační cestou odstraněna část prsní tkáně, provede se modelace prsou a úprava prsních dvorců. Velikost prsou se zmenší a poprsí získá mladistvější vzhled. Musíme však, stejně jako u většiny operací, počítat s tím, že nám po operaci zůstanou pooperační jizvy a i když efekt bude dlouhodobý, nebude díky stárnutí a gravitaci trvalý.
Ve většině případů užíváme operační metodu „single scar“ , která je celkově mnohem šetrnější než dříve užívané způsoby operace. I zde je možné po operaci kojit, neboť prsní žláza se redukuje radiálně – tedy třeba jako kdybychom odstranili dva dílky dortu, a zbytek zůstává napojen na prsní bradavku. Zanechává také méně jizev (jenom jizva kolem dvorce a svislá jizva směrem k podprsní rýze). U velikých redukčních operací je nutno užití techniky s výslednou jizvou tvaru „obráceného T“ (jizva je navíc i v podprsní rýze).

Délka operace : 2 – 3 hodiny
Délka hospitalizace : 1 -2 dny

Korekce bradavek

Na základě různých okolností (genetika, těhotenství, úbytek váhy) se můžou v průběhu let bradavky a dvorce měnit, co může být pro některé ženy problém. Nejčastější příčiny pro korekci jsou:
• vpáčené bradavky
• široké a vyčnívající bradavky
• široké dvorce
• asymetrické dvorce – rozdílná velikost, rozdílná výška
Operace se může s ohledem na rozsah vykonat v lokální nebo v celkové anestezii , může být ale i součástí jiné operace prsou v celkové anestezii.